× KARŞILAŞMALAR × GALERİ NEV ANKARA × EROL AKYAVAŞ PHOTOGRAPHY × SERGİ KOORDİNASYONU × KATALOG TASARIMI ×
Ankara Galeri Nev’in çabasıyla ortaya çıkan Erol Akyavaş fotoğraf arşivinin arşivlenmesi, dijitize edilmesi ve sergilenmesi konularında Deniz Artun ve İlona Akyavaş’la birlikte çalıştık.

Proje Sahibi: Ankara Galeri Nev
Ekip: Fatih Aydoğdu, Atalay Yeni, Sevim Sancaktar, Hatice Cenik, Deniz Uludağ, İlker Alp, Mustafa Dişli, Sevim Sancaktar, Esra Göksu
Kapsam: Sergi Koordinasyonu, Kitap Tasarımı, Arşiv Tarama, Prodüksiyon
Lokasyon/Alan: Ankara, Galeri Nev, 250 m2 / İstanbul, Bebek, 200 m2
Üretim ve Uygulama: Lamarts Fine Art
Proje Durumu: Devam Ediyor

Karşılaşmalar ekibi, Erol Akyavaş arşivinin orijinal düzenine sadık kalarak taranması, kataloglanması, sanatçının üretimine en uygun baskı kağıdı denemelerinin yapılması, eserlerin boyutlandırılması gibi aşamalarda sürece dahil oldu. Vefatından sonra bir sanatçı adına karar vermenin zorluğu, sorumluluğu ile proje sahibi Ankara Galeri Nev’in sanatçının arşivini olduğu gibi koruma konusundaki önceliğini akılda tutarak bizi heyecanlandıran bir sürece ortak olmuş olduk.

Özellikle son dönem pratiğine etkisi yadsınamayacak çıplaklar serisi ile başlayan bu çalışmayı takiben tüm fotoğraflar NevArşiv’den ulaşılabiliyor olacak. Hindistan, Peru, Meksika, Rusya ve New York fotoğrafları ile yeni projeler hayata geçirmek üzere çalışmalara devam ediyoruz.

Mimarlık ve sanat eğitimi alan Erol Akyavaş aslen doğu sanatlarına ve tasavvufa duyduğu ilgiyi sanatının merkezine yerleştirdiği işleriyle bilinmektedir. Döneminin çağdaşları gibi modern yeni dil arayışları, farklı malzeme ve formların üretimine etkisi uzun yıllar eserlerinde belirleyici rol oynamıştır. Ağırlıklı olarak resim üreten ama resimlerini farklı malzemelerle de birleştiren bir sanatçının fotoğraf arşivi daha önce fark edilmemiş, önemli bir noktada duruyordu. Arşiv’in Ankara Galeri Nev’in çabasıyla ortaya çıkma sürecine en başında dahil olma şansını yakaladık.

Ankara Galeri Nev, Erol Akyavaş fotoğraflarını arşivlemeye ve sergilemeye karar verdiğinde, hızlıca çalışmalara başladık ve karşımıza çıkan arşivin kapsamı beklediğimizden çok daha büyüktü. 3000’den fazla fotoğraf karesinden oluşan bir arşiv ve bu fotoğrafların dizildiği olağanüstü düzenli tamburlar, negatiflerin üzerine alınmış notlar, dünyanın dört bir yanından sipariş edilmiş kameralar, mercekler ve onları özgün kılmak üzere Akyavaş’ın yaptırdığı mühürler ile karşı karşıyaydık.

Deniz Artun’un “Erol Akyavaş Photography” sergi kataloğundaki yazısında vurguladığı gibi, “New York’taki ilk ve en küçük evlerinde dahi bir karanlık oda kurmuştu; izleyen yıllar içinde biriktirdiği binlerce kare, düşünme ve üretme sisteminin ana hatlarını oluşturdu. Fotoğrafların resimlerini, resimlerin fotoğraflarını beslediği apaçıktı.”