× KARŞILAŞMALAR × ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ × UFAT FOTOĞRAF GÜNLERİ × SERGİ TASARIMI ×
UFG: Karşılaşmalar için bir festivalden fazlası

Tarih: Kasım 2015
Proje Yürütücüsü:
Uludağ Üniversitesi / UFAT
Ekip: Fatih Aydoğdu, Ender Can, Büşra Şen, UFAT, Sevim Sancaktar, Deniz Uludağ
Kapsam: Araştırma, İçerik oluşturma, Timeline Tasarım, Sergi Tasarımı, Üretim, Montaj
Lokasyon: Bursa, Türkiye
Alan: 400 m2
Üretim ve Uygulama: Lamarts Fine Art
Proje Durumu: Tamamlandı

Uludağ Üniversitesi Fotoğraf Amatörleri Topluluğu (UFAT), 2003 yılından bu yana fotoğraf alanında önemli buluşmalara aracı olan bir festival organize ediyor. Karşılaşmalar’ın da temellerinin atıldığı UFAT buluşmaları sırasında festivalin 10. yılı için sergi tasarımlarıyla birlikte, bir festival tarihçesini üretmeyi Karşılaşmalar olarak üstlendik.

1989 yılında kurulmuş olan topluluk, 2000li yılların başına geldiğinde fotoğraf üretiminin yanı sıra bir platform yaratma isteğiyle fotoğraf alanında üretim yapan profesyonelleri öğrencilerle buluşturacak etkinliğin temellerini atmış oldu. Festivalin her yıl değişen bir tema çerçevesinde araştırarak güncel fotoğraf tartışmalarına paralellikler kurarak oluşturduğu programlar, on yıllık bir okuma yapmak amacıyla görselleştirildi. Bu anlamda UFG’nin bir öğrenci festivali olmasına rağmen yaratmaya çalıştığı sinerji açısından Türkiye’de yapılmış fotoğraf festivallerinden ayrıldığını söylemek güç olmaz. Tüm bu yıllarda biriken bilgiler için Karşılaşmalar ekibi ile UFAT’tan Büşra Şen ve Ender Can ile birlikte arşivin araştırılması, bir araya getirilmesi, edit edilmesi sürecini birlikte yönettik ve tasarladık.

Tarihçede bir yandan her yıl programlanan sergi, söyleşi, gösteri ve atölyeler için UFG’ye konuk olan isimlere yer verilirken, bir yandan da Türkiye’de fotoğraf alanında gerçekleşen önemli olayların paralelindeki tartışma konularının bir özetini sunuldu. Her yıla ait fotoğraflara da yer verilerek oluşturulan atmosfere dair fikir verilmeye çalışıldı. Ortaya çıkan külliyatla UFAT, Türkiye’de fotoğraf alanında gerçekleşen üretimleri, öğrenci dayanışması, birlikte hareket etmek gibi konulardaki ısrarını sergiledi. Türkiye Eğitim sistemi içerisinde, “Üniversitelerde okunur, topluluklardan mezun olunur” lafını haklı çıkaran amatör bir fotoğraf topluluğu olarak UFAT hem fotoğraf alanı hem de Karşılaşmalar için de önemli bir konuma sahip.