Erişilebilirlik

www.karsilasmalar.com erişilebilirlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkelerine bağlı olmasının yanı sıra bu önemli sorunların her birine sürdürülebilir yaklaşımlar benimser. Tüm tüketicilerimizin ve misafirlerimizin web sitelerimize erişebilmesi gerektiğini düşünüyor ve aynı zamanda görsel açıdan zengin bir kullanıcı deneyimi sunmak için çalışıyoruz.

İhtiyacı olan kullanıcılar için ekran okuyucu, metin okuma veya konuşma tanıma yazılımı, ekran büyüteci ve/veya klavye öykünücüsü gibi yardımcı teknolojileri kullanarak web sitelerimize erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Tüm sayfalarda geçerli, yapılandırılmış, anlamlı HTML5 kullanılmaktadır. Görsel stil Cascading Style Sheets (CSS), gelişmiş kullanıcı etkileşimi ise JavaScript tarafındna sağlanmaktadır.

Web sayfalarımızı tüm kullanıcıların kolayca gezinebileceği şekilde iyileştirmek için uyguladığımız işlemlerin kapsamlı olmayan bir listesi aşağıda verilmiştir:

Site düzeni

Web sayfası düzenlerimiz, ekran okuyucu kullanan kişiler için kolay gezinmeyi sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. Misafirlerin web sitesini yardımcı teknolojiyle kolay ve tutarlı bir şekilde kullanabilmesi için içerik başlıklarını, bölümleri, listeleri, tabloları ve diğer biçimlendirme özelliklerini birbirinden ayırt etmeye yarayan uygun etiketlerle birlikte anlamlı HTML5 kullanıyoruz

Metin alternatifleri

Web sayfalarımızın resim görünen yerlerinde, ekran okuyucuların alternatif metin içeriğini okuması için metin tabanlı bir alternatif sunulmaktadır.

Ses ve video içeriği

Web sayfalarımızın birçoğu ses ve video içeriklerine sahiptir ve uygun olan her durumda altyazı ve deşifre metni gibi metin tabanlı bir alternatif sunarız.

Metin ve arka plan renkleri

Web sayfalarımızın genellikle içerik, görüntü ve işlevsellik bakımından zengindir ve tasarım ve içerik oluşturma sürecimizde erişilebilirliği göz önünde bulundururuz.

Yakınlaştırma

Çoğu modern tarayıcı, kullanıcıların içerik veya işlev kaybı olmadan sayfa içeriği boyutunu artırmasına veya azaltmasına izin vermek için sayfa yakınlaştırma işlevselliğini desteklemektedir. Web sayfalarımız tarayıcı yakınlaştırma işlevselliğini kullanacak şekilde iyileştirilmiştir. Kullanıcılar web sayfalarının çoğu bölümünde yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapabilir.

Klavye erişilebilirliği

Sitede gezinmek için web sayfalarımızın büyük bölümüne yalnızca sekme tabanlı klavye veya klavye öykünücüleri kullanılarak erişilebilir.

Tarayıcı desteği

Web sayfalarımızı Microsoft Edge, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Apple Safari ve Google Chrome’un en son sürümleriyle doğru şekilde işlemek için test ediyoruz.

Üçüncü tarafların sağladığı bileşenler

Web sayfalarımızın birçoğu üçüncü taraf tedarikçiler tarafından sağlanan bileşenleri kullanır. www.karsilasmalar.com üçüncü taraf bileşenlerini denetleyemese de, tedarikçilerimizi erişilebilir ve kullanıcı dostu içerik ve bileşenler sağlamaya teşvik ediyoruz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler

Web sayfalarımızın bazılarında, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve görüntülerin bulunduğu sosyal medya gereçleri kullanılır. www.karsilasmalar.com, erişilebilir veya kullanıcı dostu olup olmaması da dahil olmak üzere kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri denetlemez.

Ek yardım

Bu web sitesindeki içeriği görüntüleme veya içeriklerde gezinme konusunda zorluk yaşıyorsanız ya da engelli kişilerin eksiksiz erişebileceğini düşünmediğiniz bir içerik, özellik ya da işlevsellik fark ederseniz lütfen iletişime geçin. E-posta gönderecekseniz, lütfen konu satırına “Web Sitesi Geri Bildirimi” yazın ve tamamen erişilebilir olmadığını düşündüğünüz özelliğin açıklamasını ekleyin ya da iyileştirilmesi için bir öneride bulunun.